„Keď hackeri nie sú na vašej strane“
V utorok 16.9.2014 o 14:00 na Michalskej 3 v Pressbare, sa konala tlačová konferencia na tému„Keď hackeri nie sú na vašej strane“. Na tlačovej besede vystúpili za spoločnosť board.sk, Patrik Cvengroš a za spoločnosť CITADELO Juraj Bednár a Tomáš Zaťko.
Tu si môžte stiahnuť kompletnú tlačovú mapu.
Tu je oficiálna tlačová správa:
AKO SA NENECHAŤ HACKNÚŤ
Hackeri ukradli milióny hesiel ruských e-mailov! Hackeri zverejnili nahé fotky celebrít! To sú len dva titulky, ktoré rezonovali v médiách počas uplynulého týždňa. Napriek tomu – alebo možno práve preto – že technológie idú dopredu neuveriteľným tempom, zdá sa, akoby hacekri boli akosi stále popredu pred tými, čo garantujú bezpečnosť počítačov. Nie je to však celkom pravda. „Odborníci prostredníctvom rôznych kanálov upozorňujú na to, že si ľudia majú dávať pozor a správať sa na internete bezpečne, nerobia to“, vraví Juraj Bednár zo spoločnosti CITADELO a dodáva: „Aj v našej spoločnosti hackujeme, ale nie sme klasickí hackeri. Robíme takzvaný etický hacking a je to vlastne test na požiadanie zákazníkov, ak chcú zistiť, nakoľko je zabezpečenie ich počítača odolné hackerskému útoku“.
Nielen bezpečné správanie sa na internete a teda napríklad nepoužívanie neznámych wi-fi sietí pri komunikovaní citlivých údajov je veľmi dôležité. Na to, aby vás nehackli musíte mať počítač a server pod tou správnou kontrolou. „Hacknúť slabo zabezpečený počítač nie je pre trochu talentovaného ITčkára žiaden problém“, dodáva Patrik Cvengroš zo spoločnosti board.sk. Napokon, sám sa ako mladý chlapec zabával neškodným hackovaním: „Spomínam si, ako som počas návštevy Kyjeva hackol wi-fi sieť v hoteli Gagarin. Volala sa Gagarin a premenoval som ju na Armstrong“. Útoky skutočných hackerov majú samozrejme oveľa horšie a vážnejšie dôsledky. Dokážu poškodiť biznis firiem, ukradnúť peniaze z firemných aj súkromných účtov, zničiť reputáciu. Aj preto je mimoriadne dôležité riadne zabezpečiť svoj počítač. „My sme sa kedysi tiež zabávali hackovaním, ale potom sme si uvedomili, že je lepšie ak naše vedomosti ponúkneme na opačnej strane. Sme vlastne hackeri v službách bezpečnosti“, uzatvárajú Juraj Bednár a Patrik Cvengroš.
Vydal: BOARD, cvengros@board.sk, 0905/623 258,
CITADELO, juraj.bednar@citadelo.com, 0910/865 222
Press servis: Advantage, spol. s r.o., Bronislava Švrčková, svrckova@advantage.sk,
0908/603 458
OTESTUJTE SVOJ POČÍTAČ
Zistite, či váš počítač dokážete čeliť hackerskému útoku. Pomôže vám penetračný test. Nechajte napadnúť svoj počítač etickému hackerovi, výsledkom bude podrobná správa
o vašich bezpečnostných dierach.
Penetračných testov je niekoľko a zvyčajne sa navrhnujú presne na potreby klienta.
K najbežnejším penetračným testom patria:
Automatizovaný test
Ide o test vykonaný špecializovaným bezpečnostným nástrojom, ktorý automatizovane skenuje webovú stránku na zraniteľnosti. Ide o základný test, ktorý má svoje limity. Môže obsahovať tzv. false positives, teda chybné informácie o zraniteľnostiach. Vzhľadom na jeho najnižšiu cenu ho volia menšie podniky s nízkym rozpočtom na bezpečnosť.
Hybridný test
Je automatizovaný test doplnený o manuálne preverenie nájdených zraniteľností. Výstup tohoto testu obsahuje iba ozajstné zraniteľnosti. Všetky false positives sú odstránené spolu
s ich vysvetlením. Súčasťou výstupu je konzultácia ohľadom odstránenia nájdených zraniteľností.
OWASP top 10
Je manuálny test, ktoý sa zameriava na najznámejšeie a najviac zneužívane zraniteľnosti. Súčasťou manuálneho testu je aj automatizovaný test. Podstatou a pridanou hodnotou je však práve manuálne testovanie. Automat nedokáže pochopiť špecifiká aplikácie. Práve na tie sa zameriava skúsený tester. Vďaka tomu ide test do väčšej hĺbky.
FULL OWASP
Komplexný „Full OWASP“ test je najhlbším a najdetailnejším testom, ktorý ponúkame.
V tomto prípade sú testované všetky známe zraniteľnosti podľa metodiky OWASP Testing Guide. Vykonávajú ho minimálne dvaja penetrační testeri. Vďaka súťaživosti, ktorá sa pri odhalovaní zraniteľnosti medzi testermi prejavuje, dosahujeme týmto testom najlepšie výsledky.
Buďte aktívny a zlepšite bezpečnosť svojho počítača
Chcete zlepšiť svoju bezpečnosť? Citadelo poskytuje komplexné poradenstvo v oblasti bezpečnosti. Implementuje systémy na odhalenie a zamedzenie kybernetických útokov.
Prehľad najpoužívanejších technológií, ktorými zlepšujeme bezpečnosť našich klientov:
”Nehacknuteľný” firemný web
Web aplikačný firewall (WAF)
Prevencia a zachytenie útoku (IPS/IDS)
Hardening serverov (Linux, Unix, Windows)
POČÍTAČE POD KONTROLOU
Uvedomujeme si, že bez počítačov si už nevieme predstaviť fungovanie skoro žiadnej firmy. Stali sa súčasťou každodenných procesov či už u živnostníkov, malých firiem alebo veľkých spoločností. Naším sloganom „počítače pod kontrolou“, tak pomáhame každému z nich.
Je to hlavne individuálne si prejsť s každým užívateľom kritické body práce s počítačom a tie eliminovať v čo najväčšom počte. Asi najčastejšie to býva mnoho skloňované zálohovanie.
Pri firmách nad 5 počítačov sa snažíme nasadzovať proaktívny monitoring. Týmto monitoringom dokážeme on-line sledovať „zdravie“ každého počítača vo firme a vlastne kritickým situáciám v čo najväčšej miere predchádzať.
Ako z príkladov napr. uvedieme pred mesiacmi uverejňované informácie o ukončení podpory Windows XP alebo situácia ak vám skončí predplatné antivírusového počítača. Informácie o týchto kritických situáciách tak máte okamžite.
Nasadzovanie takýchto pravidiel má dva hlavné aspekty:
– užívateľ je uvedomelý a uvedomuje si, že prípadný výpadok jeho počítača má ďaleko väčšie náklady ako prevencia
– užívateľ sa už „popálil“ a na vlastnej koži tak zažil následky