Krok sem, krok tam
Uverejňujeme kompletný článok, ktorý sme písali pre časopis MAMAMA, v ktorom opisujeme základné vlastnosti krokomerov, keďže do časopisu sa dostala trošku osekaná verzia.
Každá mamička na materskej dovolenke to určite veľmi dobre pozná. Príde manžel domov z práce a prvá výčitka ide na tému „veď ty si celý deň doma, ale ja musím každý deň do práce“. A každá mamička pri tom doma nabehá kopec kilometrov, pretože musí navariť, oprať, upratať, pohrať sa s dieťaťom a tento kolobeh denne aj niekoľkokrát zopakovať. A popritom sa doma nachodí mnohokrát viac ako keby chodila do práce.
Nebojte sa, nebudeme v tejto rubrike preberať manželské spolunažívanie J. Pozrieme sa na to trošku technickejšie. Možno niektorí už postrehli či už v obchodoch alebo médiách informácie o smart hodinkách, či technologických náramkov rôznych značiek. Poslednú dobu akoby sa s nimi vrece roztrhlo a trh zaplavili rôzne značky od tých menej známych ako Fitbit, iHealth až po známejšie značky Samsung či Sony.
Pozrime sa na tie s jednoduchými vlastnosťami ako krokomer, kvalita spánku, spálené kalórie. Pre jednoduché porovnanie vlastností som vybral dva modely Fibit Flex a iHealth AM3. S obomi zariadeniami mám aj osobné skúsenosti.
Fitbit Flex
Elegantný čierny náramok v dvoch veľkostiach (predáva sa verzia aj v ružovej farbe) je možné zapnúť či už na malú ženskú ruku alebo na poriadnu chlapskú ruku. Do tohto náramku sa vloží malá elektronika a po zapnutí sa aktivuje na ruke. Pripojenie s telefónom je cez Bluetooth. Stačí už len stiahnuť potrebnú aplikáciu, ktorá je zadarmo a vaše namerané výsledky si pekne sťahujete do svojho mobilu. Takto aktívny náramok vám vydrží cca 5 dní prevádzky. Pri nabíjaní je potrebné z náramku vytiahnuť malú elektroniku a do vloženej redukcie nabíjať pomocou USB portu v počítači (alebo v USB nabíjačke). Výhodou je, že môžete náramok využívať aj keď nevlastníte smartfón. Namerané údaje si môžete synchronizovať cez redukciu priamo s počítačom (Windows alebo Apple).
iHealt AM3
V základnom balení nájdete náramok na ruku a sponu na opasok. Obe varianty sú v čiernej a bledomodrej farbe. Do týchto „púzdier“ si vložíte elektroniku okrúhleho tvaru podobné hodinkám a tak isto ako pri Fitbit na párujete pomocou Bluetooth s vašim telefónom. Na rozdiel od Fitbit náramku pri tomto prevedení máte funkciu naviac, klasické hodinky. Výhodou tohto modelu je tak okamžité zobrazenie nameraných hodnôt ako počtu krokov a prejdenej vzdialenosti. Display je troškou horšie čitateľný na slnku. Baterka vydrží cca týždeň.
Programové vybavenie
Oba krokomery využívajú vlastné aplikácie, ktoré zdarma stiahnete či už máte iPhone (iOS) alebo telefón s Androidom. V aplikácii si môžete prezerať namerané hodnoty prejdených krokov s orientačným prepočtom prejdených km. K tomu prepočet spálených kalórii. Obe aplikácie majú rozšírenú možnosť na vstupovanie údajov o vašom každodennom stravovaní, takže ak si dáte námahu, máte pekný denný prepočet prijatých a vydaných kalórii. Ďalšou funkciou, ktorú som nespomínal je spánkový monitoring. Pred spaním prepnete náramok na spánkový režim a citlivá elektronika tak môže snímať kvalitu vášho spánku. Ten vyhodnocuje ako hlboký spánok ak sa nehýbete a zase ľahký spánok ak sa veľa v posteli mrvíte. Všetko toto zobrazuje v prehľadných grafoch. Ak nenávidíte budenie s klasickým pípacím budíkom (kto by to miloval J?) môžete si nastaviť budenie cez náramok. Ten vám miesto nepríjemného tonu začne diskrétne vibrovať na ruke. Treba dávať akurát pozor aby ste sa nezľakli ako ja a ruka vám nevystrelila rovno do radiátora :).
Záver
Múdri ľudia vyrátali, že optimálne by sme mali za deň prejsť 10.000 krokov. Vtedy naše telo optimálne spaľuje tuky a naše kĺby sú optimálne zaťažované. Týmto jednoduchým meraním tak viete zistiť koľko reálne prejdete krokov pri vašej bežnej činnosti. Napr. pri sedavom zamestnaní je to len do 5.000 krokov.
Kde si môžete tieto inteligentné náramky objednať? Napr. u nás v internetovom obchode www.pocitac.sk , kde vám radi pomôžeme s výberom. A my budeme veľmi radi ak sa s nami podelíte o vaše štatistické údaje, že koľko taká mamička na materskej dovolenke denne prejde krokov.