Mobil s Windows alebo posledná Nokia
Vyše mesiaca som strávil používaním mobilu Nokia 735 so systémom Windows 8.1 a rád by som sa podelil s vami s mojimi skúsenosťami.
Kto má pozná vie, že už dlhšiu dobu (vyše 3 rokov) používám iPhone. Tak najprv dôvod prečo Nokia.
Prvý dôvodom je skutočnosť, že niekoľko našich zákazníkov má aj telefón s týmto systémom (Windows). Takže potrebujeme ovládať všetky funkcie, nastavenia aj tohto systému aby sme vedeli našim zákazníkom ochotne pomôcť.
Druhým dôvodom je úcta k značke. Asi väčšina z vás vie, ako to dopadlo so značkou Nokia. Kedysi z najslávnejšej značke mobilných telefónov dnes úž nezostalo nič. A keďže Microsoft prednedávnom kúpil túto značku, označenia nových telefónov už nebudú Nokia ale Microsoft. Tento model je teda jeden z posledných nesúci meno Nokia.
Vybral som si model 735, pretože tento model mi pripadal taký najlepší, pomer medzi výkonom a cenou. Len doplním, že model 730 je dual SIM a bez LTE. No a model 735 je len na jednu SIM a s LTE.
Technické informácie
Model je vybavený 4 jadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 400 taktovaným na 1.2GHz, obsahuje 1GB RAM a 8GB vnútornú pamäť. Samozrejme užívateľská pamäť sa dá rozšíriť o SD kartu až do 128GB. Veľkosť displeja je 4.7“, AMOLED displej je naozaj kvalitný, v rozlíšení HD (1280×720) má krásne farby a fotky vyzerajú na ňom skvelo. Displej je veľmi dobre čitateľný aj na slnku, aj keď je pravda, že to pravé letné slnku v Chorvátsku som nemal možnosť ešte otestovať.
Zadný fotoaparát s optikou Carl Zeiss je v rozlíšení 6.7“ Mpx. Ak fotíte v šere fotky sú nič moc, ale ak fotíte vonku alebo za priaznivých svetelných podmienok, fotky sú krásne. Je to lepšie ako keď to porovnám s mojim iPhone 5. Predný fotoaparát tiež nie je žiadne Bčko. V rozlíšení 5Mpx umožňuje robiť kvalitné selfie fotky a tak právom sa označuje tento model ako selfie telefón J.
Používanie a aplikácie
Telefón som aktívne používal vyše mesiaca. Nepatrím k tým užívateľom, ktorý sa radi hrajú hry alebo si inštalujú desiatky aplikácii.
Ak vás vo Windows 8 (na PC alebo NTB) strašia dlaždice a skoro každý nás na servise prosí aby sme ich vypli, tak v telefóne si ich obľúbite. Veľkosť dlaždíc si viete prispôsobiť 3 veľkostiam, prípadne zgrupovať do skupín.
Medzi mojimi prvými nastaveniami bol email, pridal som si tam dva emailové účty ako IMAP. Keďže vo firme využívame Kerio server, tretí účet bol pridaný cez Microsoft Exchange. Tým pádom sa mi do telefónu natiahli všetky emaily, kontakty, kalendáre a úlohy. Aby som telefón mohol používať na 100%, doinštaloval som si aplikácie na komunikáciu ako Skype, Viber, WhatsUp. Sociálne siete ako Facebook a Linked In. No a z mojich nutných aplikácii na prežitie Evernote, Deezer, Tatra Banka Čítačka a Viamo.
Skúsenosti s aplikáciami
Skype – pri chate nevie otočiť obrazovku, inak aplikácia je zhodná ako všade inde
WhatsUp – tu chatovat viete aj s telefónom na ležato, inak je aplikácia zhodná
Viber – tak isto viete chatovat v oboch natočeniach. Avšak pri telefóne na ležato občas skákali písmenká ako keby nevedel odsadiť text vysunutím klávesnice. Aplikácie teda obsahuje bugy
Facebook – je úplne iný ako na iPhone, aplikácia mi veľmi prívetivo nepripadala. Ak niekto zdieľa obrázok a chcem si ho zväčšiť, tak po kliknutí sa obrázok otvára v novom okne IE prehliadača. A čo je zarážajúce, mám úplne iný obsah. Tato appka úplne inak filtruje obsah statusov a správ.
Linked In – tak isto táto aplikácia je dosť iná ako na iPhone a podľa mňa neprehľadná.
Deezer – tu práve naopak, aplikácia vyzerá veľmi prehľadne a omnoho krajšie ako na iPhone
Pri Tatra banka čítačke som našiel malý bug, že ked som sa prihlásil do aplikácie, tak na textove menú nešlo hneď kliknúť, buď som musel niekoľkokrát kliknúť alebo som pohýbal displejom a potom to šlo hneď. Ostatné aplikácie boli normálne funkčné.
Z hier som vyskúšal moje obľúbené karty Solitaire, ktoré hrávam už od Windows 3.1, ale tam po tých rokoch nie je čo pokaziť J. Odskúšal som aj FreeFlight 3, čo je aplikácia na ovládanie Dron autíčka. Aplikácia skvelo funguje a reaguje ako na iPade, iPhone tak aj na tomto Windows 8.1 telefóne.
Práca s telefónom
Práca v tomto systéme je veľmi svižná, systém mi nezamrzol ani raz. Jediné čo mi padalo bol facebook, občas sa stávalo, že na ikonku som musel kliknúť aj 5 krát aby sa aplikácia spustila resp. okamžite nespadla. Par krát sa mi stalo, že mi wifina zmizla. Konkrétnejšie zistil som, že nie som pripojený do wifi. Ak som wifinu zapol a znova vypol, tak telefón nevidel žiadne siete. Musel som telefón fyzicky reštartovať. Spravilo mi to doma aj v práci. Príčinu teda neviem zistiť.
Veľmi chválim systém ako taký, pripadá mi ako od začiatku prepracovaný, veľmi jednoduchý. Nemôže to porovnať s tabletom, kde mám plnohodnotné Windows 8.1 a tam mi tie dlaždice vyslovene vadili a ovládanie bolo za trest.
Pozadie ikoniek je čierne a aj celkovo menu sa nesie v tejto farbe. Dá sa pozadie zmeniť aj na biele, ale určite je to dôvod, prečo mi baterka vydržala 2 dni. Áno 2 dni som vydržal plnohodnotne využívať telefón na jedno nabitie. Pri iPhone 5 to je len 1 deň a aj to musím mať vypnute 3G. Pri Nokii som neobmedzoval sieť vôbec. Aj keď mám verziu s LTE a Orange operátora, za vyše mesiaca som si do LTE siete ani nečuchol a to som v Bratislave, tak neviem ako to majú s tým pokrytím.
Ďalšou fungujúcou funkciou je zdieľanie internetu. Prečo chválim túto dnes už základnú funkciu? Lebo na iPhone to dobre nefunguje, buď wifi sieť nevidím, alebo niektoré zariadenia nevidia resp. prestane to po čase fungovať a je úplne jedno či požívate MAC OS, iOS alebo Windows. V Nokii to fungovalo krásne, zapol som zdieľanie, okamžite som ho videl na mojom NTB a internetoval som. Odskúšal som si to pár krát v praxi. Raz som si spomenul po 30 min, že som zabudol vypnúť zdieľanie a na moje prekvapenie systém pochopil, že už nie som napojený a zdieľanie vypol. Upozorňujem že na baterke žiaden výrazný pokles a telefón nehrial ako termoflor, pardon iPhone.
Páčila sa mi voľba umiestnenia kontaktu na ploche, spravil som si firemnú skupinu a do nej ikonky kolegov. Takže prístup na rýchle zavolanie kolegovi bolo skvelé.
Ako super „fjučurku“ považujem vlastnosť asi hlavne pre firemného zákazníka: mám nastavené prijímanie emailov od kolegov priamo do adresára v Outlooku, takže sa mi emaily pekne sami triedia. Pri kliknutí emailu na telefóne vidím automaticky len Doručenú poštu, ak chcem ísť do adresárov musím sa ručne na klikať. Tento systém je šikovný v tom, že ak mi kolega pošle email, tak tento nový email sa mi okamžite notifikuje v kontakte na ploche a v skupine mi svieti počet nových emailov od kolegu. Toto je úplne super ak veľa emailujete.
Otestoval som aj crash test, keď som ho v zúrivosti hodil o stenu a následne doňho kopol. Roh displeja sa praskol a po šúchaní po zemi sa display doškriabal. Zadný kryt je pružný a ľahko meniteľný, ten vydržal, displej ale veľa nevydrží. Aj pri normálnom používaní som mal po mesiaci jemné škrabančeky. Odporúčam teda okamžite po zakúpení nalepiť ochrannú fóliu.
Záver
Microsoftu by som poradil aby zamestnali viacej testerov, ale určite aspoň jedného iPhone a Android notorického používateľa. Títo ľudia by zdokonalili tento systém. Vadili mi také nedotiahnuté prkotinky ako ikonka vyhľadávania. V kontaktoch ju máte vpravo dole, ale keď si dáte zoznam aplikácii, ikonka je vľavo hore a palcom naň nedočiahnete.
Vyhľadávanie je prednastavené cez Microsoft vyhľadávač bing. S ním mám skvelú skúsenosť z praxe, keď nám vypadla elektrina a chcel som zistiť číslo na poruchovú službu. Tak som zadal do vyhľadávača rôzne formáty kľúčových slov ako „elektrina poruchova sluzba“ a pod. Kontakt ani číslo sa mi nepodarilo zistiť, zobral som teda iPhone a cez google som našiel požadovaný kontakt ihneď. Dobrou správou ale je, že miesto bingu si môžete predvoliť aj google.
Kto by si chcel tento telefón kúpiť asi poradím nech si dopredu pozrie či jeho aplikácia existuje aj pod Windows, hlavne pre tých, ktorý prechádzajú z Androidu alebo iPhone a už majú určité návyky.
board odporúča: “Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista”