Recenzia notebooka Lenovo X380 yoga
Priznám sa, že nástup éry konvertibilných notebookov som pred pár rokmi prijímal dosť skepticky. Vyzeralo to zaujímavo, ale veľmi som neveril technickému prevedeniu. Veril som však značke Lenovo. Tá by do sveta nepustila len tak nepodarok.
Konkrétne som sa bál, či pánty vydržia dvojročnú záruku. Máme skúsenosti, že niektoré IdeaPady (hlavne 17“ verzie) v štandardnom prevedení veru nevydržali.
Prvá verzia Lenovo Yoga sa nám dostala do rúk pomerne skoro. Inštalovali sme ju pre zákazníka a veru tŕpol som či z toho nebude nejaká hardvérová reklamácia. Dokonca ešte viac, keď som o pol roka videl ďalšiu generáciu Yoga modelov od Lenova. Otázky ako: „určite sa im to lámalo, tak spravili novú verziu“ a pod. sa mi vnárali do mysle, ale nič sa nepotvrdilo. Našťastie nemali sme s týmto „konceptom“ notebookov nikdy problémy. Len drobné softvérové updaty sa u nás v servise riešili.
Keďže Lenovo Yoga je aj v rade ThinkPad, vybral som sa ho otestovať. Kto pozná radu ThinkPad vie, že ide o „časom ošľahanú“ radu vlajkových modelov odolných biznis notebookov známeho výrobcu značky Lenovo. Presne toto boli moje očakávania. Notebook je môj každodenný pracovný nástroj, ktorý nosím stále so sebou. Musí teda veľa vydržať a hlavne s dĺžkou životnosti aspoň 3 roky.
Na úvod ešte malé vysvetlenie. Notebook ThinkPad vo formáte Yoga (teda otočných, konvertibilných notebookov) sa vyrába v troch modeloch:
Thinkpad Yoga L
Ide o verziu s veľkosťou displeja 13.3“, rôznych konfigurácii a váhou 1,56kg. Dalo by sa jednoducho napísať, že model L je základným modelom ThinkPad odolných notebookov:
ThinkPad Yoga X1
X1 je vlajková loď značky Lenovo. Táto verzia sa robí v veľkosťou displeja 14“ A v krásnom „slim“ dizajne váži len 1.4kg. A presne ako by ste čakali, v tomto modely nájdete najvyššie konfigurácie RAMky, procesora, rozlíšenie displeja a až 12 hodinovú výdrž batérie.
ThinkPad Yoga X380
Mnou testovaný model sa vyrába vo veľkosti 13.3“ a s hmotnosťou 1.4kg sa môžete spoľahnúť na odolné telo. Pretože model X380 je práve určený na také extrémnejšie zaobchádzanie.
Technické parametre testovaného notebooka Lenovo X380 Yoga boli: procesor Intel i5 8mej generácie 8250U, 8GB RAM, 256 GB SSD. Displej notebooka v rozlíšení FullHD. Počet USB 3.0 2x a 1x port USB-C. Pre mňa absolútne postačujúce. HDMI port mám rád kvôli pripojeniu na externý monitor resp. projektor. Je samozrejme tiež súčasťou. Naviac notebook má čítačku mikroSD kariet a hlavne čítačku čipových kariet, slot pre vloženie SIM karty na mobilný internet a čítačku otlačku prsta.
Asi by som toto nenazval testovaním notebooka, ale skôr aktívnym požívaním. Znamená, že som si disk z môjho notebooka vložil do Lenova a denno denne som na ňom fungoval, pracoval. Bol mojím plnohodnotným pracovným nástrojom.
Skúsim aspoň v skratke predstaviť môj doterajší pracovný nástroj, keďže sa nevyhnem porovnávaniu. HP Folio 1040, teda ultrabook s 14“ displejom, procesorom i5 6tej generácie, 8GB RAM a 256GB SSD. Takže určite nie žiadne „Bčko“.
Úvodné zoznámenie
Aby som svoj nový pracovný nástroj pripravil, ako prvé som nainštaloval utilitku Lenovo Vantage. Musím pochváliť tento nástroj, okamžite mi aktualizoval najnovšie ovládače pre Windows 10, aktualizoval BIOS a po malej chvíľke som mohol notebook plnohodnotne používať. Takže na prednastavené HP utilitky som mohol rýchlo zabudnúť a prechod na Lenovo s mojou inštaláciou Windows 10 bol veľmi rýchly.
Celkové vyhotovenie
Áno X380 je samozrejme menšia, ale napriek odolnejšiemu plášťu a hrubšiemu displeju stále o 100g ľahšia ako Folio (Lenovo 1,4kg a HP 1,5kg). Celkovo sa X380 dobre drží v ruke, displej je pevný, žiadne náznaky ohýbania plastov. Na notebooku HP, displej dokážem otvoriť len do určitého uhla. Priznám sa, že toto mi vadí. Pri štandardných modeloch notebookov ThinkPad, sa displej dá otvoriť až do 180o. Samozrejme keďže v rukách mám model Yoga, displej sa otáča 360o. O kvalite pántov asi nemá význam veľa písať. Sú proste pevné, kovové a javia znaky istoty, že pri otváraní notebooka vydržia veľmi dlho.
Klávesnica, Touchpad
Patrím medzi užívateľov, ktorí v práci aj doma využívajú docking. Znamená, že robím na externej klasickej klávesnici a veľkom 24“ monitore. Keď som ale v teréne, siahnem aj na klávesnicu. Tu musím opäť Lenovo pochváliť. Na klávesnici sa veľmi dobre píše. Je mäkkučká a vyzerá, že aj určite veľa vydrží. Čo sa mi ale veľmi nepáči, je rozloženie kláves. Som proste zvyknutý, že klávesa CTRL má byť úplne vľavo a nie klávesa FN ako je tomu pri tomto modeli. Ďalej mam rád veľkú klávesu ENTER. Tu je bohužiaľ pravé tlačítko SHIFT veľké na úkor klávesy ENTER. Ale to je len môj subjektívny názor.
Klávesnica je samozrejme podsvietená. Je to už štandard nielen pri biznis notebookoch. Pri mojom HP notebooku sa mi páči, že ak sa klávesnica nepoužíva, podsvietenie sa vypne. Na Lenove to svieti stále. Môžete si nastaviť dve intenzity podsvietenia a či permanentné podsvietenie klávesnice alebo automatické. Pri tom automatickom sa mi zdalo, že to podsvietenie sa spúšťa akoby priskoro (menšie prítmie).
Určite pochvalu zaslúži aj Touchpad. Je dostatočne veľký a hlavne dobre sa na ňom kliká. Je mi príjemnejší na používanie ako ten môj na HP. Naviac poteší Trackpoint, ktorý je už niekoľko rokov štandardom pri ThinkPad modeloch. Máme veľa zákazníkov, ktorí práve takéto ovládania myšky preferujú (áno viem, má to aj DELL ?).
Po pravej strane môžeme nájsť čítačku prstu. Pri HP ju mám v štrbinkovom prevedení. Priznám sa že úspešnosť môjho načítania a prihlásenia je cca 75%. Tuto v Lenove úž ide o „plošinovú“ čítačku prstu. Moja úspešnosť je tak omnoho vyššia. Samozrejme tak ako pri mobiloch, načítanie otlačku s mokrým prstom nečakajte ?.
Displej
V popisoch u dodávateľa som našiel informácie, že displej je matný. Bohužiaľ nie je tomu tak. Priznám sa, že matný dotykový displej som ešte nevidel, no mám ich radšej ako tie v lesklom prevedení. V klasických ThinkPad modeloch sú samozrejme matné displeje, možno preto tá chyba. Dávajte si teda na to pozor. V Yoga modeloch nájdete lesklé dotykové displeje. Musím ale priznať, pri sledovaní TV alebo videa je obraz ostrejší, v krajších farbách ako na mojom HP s matným displejom. Naopak na lesklom displeji máte viac dorazov svetla a na slnku mi vadili zvýraznené dochytané otlačky prstov.
Zaujímavosťou tohto modelu Lenova je automatické snímanie okolitého svetla webkamerou, prispôsobovanie svitu displeja a hlavne zmena teploty farieb v nočnom režime ako sme zvyknutý pri telefónoch. Toto som si pochvaľoval.
No a keďže mám model Yoga, displej sa dá otočiť o 360o a používať ho v prevedení tablet. V rukách tak vlastne držíte mega tablet. Priznám sa, že s váhou 1.4kg trošku ťažký a pri rýchlych pohyboch neobratný. Ja osobne používam 100% nastavenie veľkosti rozlíšenia displeja. Čo pri režime notebooka je skvelé, no pri režime tablet trošku malé na ovládanie. Pomôcť tomu môže aktívne pero/stylus, ktoré nájdete šikovne v tele notebooka. Ovládanie je tak presné a ak ste fanúšikom ručného písania, či nebodaj kreslenia, prídete si na svoje. Je to štandard výbavy.
Ja osobne som sa tešil, ako displej budem otáčať, čítať v posteli, stále aktívne používať vo všetkých uhloch natáčania, ako keby som s notebookom doslova cvičil Jogu. Ale asi patrím k starej škole užívateľov, nejak som to veľa krát nevyužil. Proste klasický tablet v 7“ prevedení od Applu, mi príde akosi natívnejší na ovládanie a asi by som ho za toto nevymenil. Aj za cenu, že v notebooku mam naozaj všetko a tablet používam skôr len na browsovanie po internete, čítanie článkov a blogov
Ostaté vybavenie
Pri biznis notebookoch štandardne natrafíte na čítačky čipových kariet. Využívajú sa hlavne vo väčších firmách ako bezpečnostný prvok. Ale u nás, v aktuálnom čase elektronizácie to vítam ako skvelo fungujúcu čítačku OP na portál slovensko.sk. Pre podnikateľov tak skvelí a už funkčný nástroj k okamžitému použitiu. Osobne som to otestoval a funguje bez najmenších problémov a nutnosti reštartovania ako tomu bolo pri starších verziách ovládačov. Ako som v úvode spomínal dva USB porty verzie 3.0 sú postačujúce a cez USB port C sa dajú pripájať ďalšie zariadenia alebo Docking. Súčasťou balenia je aj redukcia na LAN kábel, ktorú viete zapojiť a notebook tak priamo prepojiť na ethernet kábel. Je to skvelá pomôcka hlavne vo firemnom prostredí ak potrebujete rýchlejšie pripojenie do počítačovej siete napríklad kvôli zálohovaniu.
Výdrž baterky
V parametroch sa píše o výdrži 8hodín a viac. Je to skôr teória. Ja osobne si výkon notebooka pri práci na baterky nastavujem vo Windowse na položku Vyšší výkon. Práca je svižná, necítim viac menej žiadne obmedzenia. Z vlastnej skúsenosti tak výdrž je niekde na úrovni 4-5tich hodín. Proste viem, že 2-3 hodiny budem bez elektriny, takže aj sa tak správam – nešetrno ?.
Ak sa pohybujem niekde, kde potrebujem väčšiu výdrž, automaticky výkon nastavujem na položku Najdlhšia výdrž batérie. Displej svieti pomenej, snažím sa pozatvárať aplikácie aby sa energetické nároky čo najviac znížili. Ak nepotrebujem nič robiť, notebook zavriem, on sa hybernuje a predlžujem si tak životnosť aktívneho používania na možno 6-7 hodín.
Ak by som z toho notebooka robil len čistý písací stroj, povypínal „žrútov energie“, tak ta výdrž je samozrejme reálna. Avšak pri mojom využívaní notebooka asi veľmi ťažko.
Pri nabíjaní som bol ale potešený, že do hodiny sa notebook nabije až na 80% kapacity batérie.
Moje trojtýždňové Yoga cvičenie
Nerobil som žiadne benchmark testovanie aplikáciami, ani 3D hrami, renderovaním a pod. Väčšine bežných užívateľov to aj tak nič nepovie.
Notebook som teda len aktívne používal pri svojej každodennej práci. To je cca 12 hodín denne, hlavne s balíkmi office. Znamená stále otvorený Outlook, priebežné otváranie a písanie vo Worde, Excely. Pár otvorených pdf súborov v Acrobat reader, poznámky v Evernote, snáď všetky internetovo komunikačné nástroje dennodennej potreby ako Skype, ICQ, WhatsApp, Messenger, NextCloud, DropBox. A asi môj najväčší žrút pamäte FireFox s priebežne dvadsiatimi až tridsiatimi otvorenými oknami. Proste môj pracovný štandard.
Áno sú to také klasické office práce, asi ako väčšina aktívnych počítačových užívateľov.
Musím sa priznať, že 8GB RAMka nepostačuje. Mám ju bohužiaľ aj v mojom HPčku. Bohužiaľ preto, lebo v tomto modely HP Folio sa RAMka nedá upgradovať. Veru takúto zlú vec „súdruhovia“ z HP odpozerali z Applu ☹. Ak by som si však tento Lenovo notebook ponechal, okamžite by som siahol po rozšírení na 16GB. Áno, tu je to možné. Myslím však, pre bežného užívateľa 8GB postačuje. Čo som si ale všimol, pri bežnom používaní HP notebooka, mám štandardne pamäť využitú na 79 až 85%. Pri Lenove do 75%. Že by lepšia správa pamäte?
Musím aj priznať, že bežná office práca pri tejto konfigurácii Lenova s i5 procesorom 8mej generácie je svižnejšia a cítim rýchlejšiu odozvu ako pri mojom modely HP Folio s procesorom i5 6tej generácie.
Pri štandardnom používaní notebook s napájaním v elektrike, idem vždy s nastaveniami vo Windows na Plný výkon. Tu mi trošku vadilo rušivé vrčanie ventilátora. Môj HP notebook je určite tichší.
Presvedčil som sa aj o odolnosti tohto notebooka. Počas podvečernej práce som mal notebook na nohách, zrazu dovnútra pribehla mačka a v zuboch držala myš. Tú si len tak upustila na chodbe a myš začala behať po dome. V strese som odhodil notebook na zem, ale mačka si v kľude svoju myš opäť chytila, ako keby chcela ukázať kto je tu pánom a ako s myšou prišla, tak aj odišla. Veru aj pri takýchto životných situáciách človek ocení odolný notebook ?. Na notebooku ani škrabanček a drobný pád zvládol tak bravúrne ako mačka svoju myš.
Ak teda hľadáte aspoň trošku odolný notebook v prevedení dva v jednom, teda konvertibilnom notebooku, určite siahnite po ThinkPad Yoge. Toto prevedenie je ideálne na každodenné používanie či už pre marketérov, obchodných zástupcov, proste pre tých ktorí sú každý deň v teréne, využijú Yoga ohybné prednosti v praxi a hlavné zamestnávateľ očakáva čo najdlhšiu životnosť notebooka. Už je na vás či siahnete po lacnejšej verzii ThinPad L Yoga alebo väčšej, manažérskej verzii Thinpad X1 Yoga X1 či mnou testovaný odolný model ThinkPad x380 Yoga.